SOŁECTWO NIEBOCZOWY[OFICJALNA]

Barbórka 2018r. w Nieboczowach znów jak za dawnych lat. Uroczysta akademia przygotowana przez przedszkolaków. Udanie się wraz z orkiestrą do kościoła. Po uroczystościach kościelnych przy dźwiękach orkiestry, przemarsz do budynku WDK. W pięknej nowej sali, przy odświętnie przygotowanych stołach poczęstunek oraz wspólne biesiadowanie górników z Nieboczów i Dąbrów. Wreszcie po latach związanych z przeprowadzką naszej wioski wszystko wróciło na właściwe tory.
Z górniczym pozdrowieniem Szczęść Boże!

Tradycyjnie uroczystą mszą świętą rozpoczęto obchody „Dnia Seniora” w sołectwie Nieboczowy. Po uroczystościach kościelnych uczestnicy tego jakże ważnego wydarzenia udali się do budynku WDK. Tam po raz pierwszy w historii świętowano Dzień Seniora w nowej sali. W myśl przysłowia „Coś dla ciała coś dla ducha” po pysznym poczęstunku, wystąpiły dzieci. Specjalnie przygotowany program muzyczny był dla naszych seniorów swoistą podróżą w czasie. Tak więc były śpiewy, tańce, wspomnienia, słowem dobra zabawa. Wzorem lat poprzednich seniorzy otrzymali jedyne w swoim rodzaju upominki – niespodzianki. Jak co roku odwiedzono wszystkich chorych seniorów, którzy nie mogli osobiście uczestniczyć w obchodach swego święta. Szczery uśmiech, serdeczne życzenia oraz specjalnie przygotowane prezenty sprawiły, że mogli czuć się pełnoprawnymi uczestnikami swojego święta. Podziękowania dla wszystkich ludzi o dobrych sercach, którzy przyczynili się do tego by seniorzy naszej „małej ojczyzny” mogli w tak wspaniały sposób obchodzić swoje święto.

18.09.2018r. w sali WDK Nieboczowy odbyło się zebranie wiejskie. Priorytetem zebrania był Budżet Sołecki na rok 2019. Po ustaleniu i omówieniu propozycji przystąpiono do głosowania. Budżet uchwalono jednogłośnie. Poruszono wiele spraw bieżących dotyczących naszego Sołectwa – min. podjęto decyzję o budowie bocianiego gniazda. Sprawy aktualnego stanu zaawansowania prac na terenie budowy wsi, omówił i przedstawił osobiście Wójt Gminy Lubomia Czesław Burek. W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi mieli okazję zaprezentować się trzej kandydaci na radnych z naszego okręgu wyborczego. Były również podziękowania dla mieszkańców za zaangażowanie podczas poświęcenia wsi i kościoła oraz przygotowaniu i udziale w korowodzie dożynkowym Lubomia 2018.

Dożynki Gminne w Lubomi to duże wydarzenie w całym regionie. Przejazd barwnego, głośnego i kolorowego korowodu jest prawdziwym świętem dla mieszkańców jak i biorących udział w korowodzie. Reprezentowane są wszystkie Sołectwa naszej Gminy, każdy pojazd czy też przejście jest pieczołowicie przygotowywane. Zwycięzców z poszczególnych Sołectw oraz zwycięzcę całego korowodu wyłania specjalna komisja. Z wygranych cieszą się wszyscy bowiem nikt nie wyobraża sobie w naszej gminie dożynek bez takiego korowodu. To nie tylko wizytówka ale również, tradycja którą należy pielęgnować. Sołectwo Nieboczowy jak zawsze było godnie reprezentowane, był Oderek, pszczółki i pszczelarze z przedszkola, szejki z Dubaju, panie z KGW z przepiękną koroną dożynkową, doktorzy oraz OSP Nieboczowy. Pierwszy raz w historii razem z nami byli także młodzi piłkarze wraz z opiekunami Gminnego MKS-u. Sołtys wraz z Radą Sołecką dziękują wszystkim uczestnikom korowodu reprezentującym Nieboczowy za zaangażowanie , udział i świetną zabawę.

ZDJĘCIA

W Sołectwie Nieboczowy miało miejsce bez precedensu historyczne wydarzenie. Data 08.09.2018r. w sercach Nieboczowian jak i wszystkich parafian, będzie zajmowała szczególne miejsce. Bowiem w to sobotnie popołudnie zwierzchnik kościoła Archidiecezji Katowickiej ksiądz arcybiskup Wiktor Skworc poświęcił całą miejscowość oraz kościół pod wezwaniem św. Józefa Robotnika. Jego ekscelencja przewodniczył uroczystym ceremoniom związanym z obrzędami poświęcenia kościoła kierując do licznie zebranych wiernych słowo Boże ksiądz arcybiskup pogratulował mieszkańcom Nieboczów takiego kościoła oraz tak historycznej i doniosłej chwili w życiu naszej małej ojczyzny.

ZDJĘCIA

7 lipca w sobotnie popołudnie od godz. 16:00 w Nieboczowach wokół budynku WDK rozpoczął się piknik pt. „Wakacje u sąsiada”. Tradycyjnie pogoda dopisała. Były występy dziecięcych gwiazd zarówno muzykalnie, wokalnie świetnie przygotowanych przez panią Aldonę, która zresztą poprowadziła większą część pikniku. Zamknięto dla ruchu część ulicy Jana Kochanowskiego gdzie dzieci kolorowymi kredami uwalniały wakacyjne marzenia. Były atrakcje w postaci animatorki klauna Dyzia oraz pojawienia się naszej maskotki bociana Oderka. Dzieci otrzymały słodkie i nie tylko poczęstunki, upominki jak również nagrody za występy i udział w różnego rodzaju konkursach i zabawach. O oprawę muzyczną zadbał nasz eksportowy duet Marta i Patryk. Dzięki wspaniałej atmosferze można piknik uznać za świetny pomysł.
Rada Sołecka wraz z Sołtysem dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji i prowadzenia imprezy.

ZDJĘCIA

03 maja 2018r. to data, która zapisze się na kartach historii naszego Sołectwa. Po uroczystej mszy św. Poświęcony został zupełnie nowy wóz strażacki. Następnie wraz z orkiestrą wszyscy w procesji udali się w stronę w budynku o jakże wymownej nazwie „Dom im. Bohaterskich Nieboczowików”. Z zachowaniem wszystkich zasad ceremonii uroczyście otwarto jakże ważny w codziennym życiu naszej wioski budynek. Wójt przekazał symboliczne klucze Sołtysowi, oraz przedstawicielom organizacji, które na co dzień będą korzystały z budynku tj. OSP, przedszkole, WDK. Na tak ważne wydarzenie przybyło wielu znamienitych gości – posłów, senatorów, przedstawicieli władz regionu i powiatu, organizacji gminnych i sołeckich oraz włodarze naszej Gminy jako gospodarze uroczystości. Wydarzenie to uświetniły występy artystów gwarantujące świetną zabawę i huczną atmosferę w jakże ważnej chwili dla naszej małej ojczyzny.

ZDJĘCIA

Wyjątkowo w tym roku na Balu Przebierańców dzieci z Nieboczów bawiły się w Domu Kultury w Grabówce. To Feryjne poniedziałkowe popołudnie 5-tego lutego zapamiętanezostanie przez dzieci jako czas wypełniony magiczną zabawą. Fantazyjne stroje przeniosły wszystkich w świat bajek, baśni i super bohaterów. Jeśli dodamy do tego wspólną zabawę z animatorkami Lilu Play, maskotką Oderkiem oraz poczęstunkiem; a to nie wszystko bowiem na koniec Oderek wręczył niespodzianki przygotowane specjalnie na Bal Przebierańców, to naprawdę się działo. Roześmiane budzie dzieci były najlepszą rekomendacją i oceną zabawy.
Rada Sołecka wraz z Sołtysem serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji Balu.

ZDJĘCIA

ARCHIWUM 2017R.

04.12.2017r. Obchody Barbórki w Nieboczowach rozpoczęto tradycyjnie od mszy św. Później wszyscy udali się do pobliskiej restauracji Strefa Smaku na uroczysty obiad i poczęstunek. Uczestnicy spotkania z utęsknieniem wyczekują już następnej Barbórki, którą całkowicie będą mogli obchodzić w swojej miejscowości. Jak tylko ukończona zostanie budowa budynku wielofunkcyjnego z piękną przestronną salą. Tak więc jest na co czekać by znów świętować jak za dawnych lat.

ZDJĘCIA

02.12.2017r. w Nieboczowach świętowano tradycyjny „Mikołajkowy Dzień Seniora”. Rozpoczęto jak co roku mszą św. w naszym parafialnym kościele. Następnie wszyscy udali się do pobliskiej restauracji „Strefa Smaku” na przygotowany poczęstunek. Atmosfera panująca wśród uczestników przypominała iście rodzinne spotkanie, co tylko potwierdza słuszność tego typu pielęgnowania lokalnych tradycji. Seniorów, którym stan zdrowia nie pozwolił na czynny udział w spotkaniu odwiedzili w domach członkowie Rady Sołeckiej wraz z Sołtysem, wręczając „Mikołajkowe” paczki oraz składając świąteczne życzenia.

ZDJĘCIA

28.09.2017r. Misja Banku Światowego oraz Banku Rozwoju Europy. Jednym z głównych tematów była budowa wsi Nieboczowy, dokładnie omówiono zakres zaawansowania prac na poszczególnych odcinkach robót. Szczegółowo analizowano proces przesiedleń mieszkańców, jak również zdawania nieruchomości w „starych” Nieboczowach. Wizje lokalne miały miejsce zarówno na terenie „budowanych” jak i „starych” Nieboczów. Sołectwo Nieboczowy na wyżej wymienionym spotkaniu reprezentowane było przez Radnego, członków Rady Sołeckiej oraz Sołtysa.

ZDJĘCIA

21.09.2017r. w Wiejskim Domu Kultury w Syryni odbyło się Zebranie Wiejskie dla mieszkańców Sołectwa Nieboczowy. Najważniejsze sprawy to: - przegłosowanie budżetu sołeckiego na 2018r. - głosowano również przyłączenie Sołectwa Nieboczowy do Gminnej Spółki Wodnej (odłączenie nastąpiło w 2013r. ze względu na likwidację Sołectwa Nieboczowy w danym miejscu i procesowi przeniesienia w nowe miejsce jako Sołectwo Nieboczowy), - poruszono także temat dotyczący akcji „Słonecznej Gminy”, - oraz wiele spraw bieżących.

W naszej gminie Dożynki to wyjątkowe święto, rolnicy dziękują za zebrane plony z pól, sadów, ogrodów oraz przydomowych działek. Jest to także święto wszystkich mieszkańców naszej gminy niezależnie od wykonywanej pracy, działalności czy świadczenia usług. Tegoroczne dożynki miały dla Sołectwa Nieboczowy historyczny wymiar. Pierwszy raz bowiem korowód dożynkowy reprezentujący naszą „małą ojczyznę” wyruszył z Nieboczów, które powstają jak feniks z popiołów i pięknieją z każdym dniem. Słowa uznania dla mieszkańców biorących na swoje barki honor wioski, o którą przecież wszyscy tak walczyli.

ZDJĘCIA

Piątego sierpnia w Nieboczowach odbył się piknik rodzinny pt. „Narodziny Oderka”. Były atrakcje i niespodzianki takie jak: gry i zabawy o tematyce pożarniczej, które jak zawsze wspaniale przygotowali nasi strażacy; Pokaz magii i czarów dla dzieci i dorosłych, którymi oczarował wszystkich magik – iluzjonista; Przelot motolotni sypiącej słodycze dla dzieci prezent niespodzianka ufundowana przez naszego mieszkańca Roberta Siedlaczka. Oficjalna prezentacja maskotki bociana o dźwięcznym imieniu Oderek, który stał się wizytówką promującą Sołectwo Nieboczowy jak i klub LKS Odra Nieboczowy ; Prezentacja nowego samochodu pożarniczo – ratowniczego dla OSP Nieboczowy. Strażacy zaprezentowali i omówili wszystkie walory i możliwości tego wspaniałego „cacka”. Odbyło się również uroczyste wręczenie nagród dla uczestników konkursu na maskotkę Nieboczów, jak również dla członków OSP Nieboczowy, którzy po zaliczonych egzaminach mogą brać udział we wszystkich akcjach pożarniczo – ratowniczych. O oprawę muzyczną i dobrą zabawę zadbała nasza młodzież, świetny duet Marta i Patryk. Pieczę nad bufetem sprawowali przedstawiciele KGW i LKS’u. Tak więc działo się w Nieboczowach w to sobotnie sierpniowe popołudnie. Należy podkreślić doskonałą współpracę w przygotowaniu i obsłudze pikniku przez wszystkie organizacje działające na terenie Sołectwa Nieboczowy.

Misja Banku Światowego – kontrola i ocena budowy wsi Nieboczowy. Celem była również wizyta bezpośrednio na terenie budowanej wsi. Dwie praktycznie ukończone inwestycje, czyli kościół i cmentarz zrobiły ogromne wrażenie. Podczas oceny prac budowy: remizy, parku, domków komunalnych, budynku sportowego oraz boisk i całego zaplecza – padło wiele pytań ze strony gości do Włodarza naszej gmin, jego zastępcy jak również trojga przedstawicieli naszego Sołectwa. Dokonano także oceny istniejącej infrastruktury technicznej i drogowej oraz trwającej budowy ścieżek rowerowych. Strona społeczna podczas rozmów i odpowiedzi na pytania przedstawicieli Banku Światowego podkreślała wzorową współpracę z Urzędem Gminy Lubomia z Wójtem na czele.

17 marca b.r. o godz 18:30 w WDK Syrynia odbyło się Zebranie Wiejskie Sołectwa Nieboczowy, połączone z konsultacjami społecznymi dotyczących budowy wsi. Poruszone zostały wszystkie sprawy bieżące z życia mieszkańców zarówno "starych" jak i "budowanych" Nieboczów. Mimo tak wielu tematów zebranie przebiegło w spokojnej partnerskiej atmosferze zgodnie z przygotowanym planem.

Rada Sołecka wraz z Sołtysem 28-go stycznia 2017r. na zakończenie ferii zimowych dla dzieci i młodzieży z Nieboczów oraz „Dąbrów” zorganizowali kulig, wspólne pieczenie kiełbasy przy ognisku, jak również słodką niespodziankę w postaci paczki ze słodyczami. Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania. Była to kolejna okazja do jeszcze większej integracji mieszkańców Nieboczów i Dąbrów. Należy podkreślić duże zaangażowanie OSP Nieboczowy jak i p. radnego w przygotowaniu i przebiegu tej jak się okazało świetnej imprezy.

ZDJĘCIA


ARCHIWUM 2016R.

10.12.2016r. Jak co roku Rada Sołecka wraz z sołtysem mieli zaszczyt zorganizować „Dzień Seniora”. To ważne wydarzenie w naszej wiosce, chyba każdy kto doczeka wieku seniora ma nadzieję, iż nie pójdzie w tzw. odstawkę lecz będzie traktowany z należytym szacunkiem i czynnie brał udział w życiu społecznym. Jest to okazja do wspólnego spędzenia czasu, składania życzeń, wspomnień oraz podziękowania seniorom za włożony wkład w historię Nieboczów.

ZDJĘCIA

Tradycyjne obchody „Barbórki” w Nieboczowach miały wyjątkowy charakter. Górnicy wraz z rodzinami i mieszkańcami modlili się i dziękowali św. Barbarze za opiekę w nowym pięknym kościele pod wezwaniem św. Józefa Robotnika. Po mszy zgodnie z tradycją czekał śląski obiad w pobliskiej restauracji „Strefa Smaku”. Biesiadowanie miało dużo skromniejszą formułę niż zwykle, praktycznie zrezygnowano całkowicie z oprawy artystycznej i hucznych obchodów. Powodem były tragiczne wydarzenia jakie miały miejsce tuż przed świętem górniczym w kopalni miedzi Rudna – KGHM – chwilą ciszy uczczono braci górników, którzy odeszli na wieczną szychtę. W ten sposób Górnicy naszej małej wioski i ich rodziny pokazali iż należą do jednej wielkiej rodziny – tej GÓRNICZEJ.

Ostatni historyczny wyjazd korowodu dożynkowego z „Starych” Nieboczów na Dożynki Gminne do Lubomi 11.09.2016r.

Nadszedł ten historyczny czas
Wszyscy dobrze o tym wiemy
Bowiem ostatni to już raz
Z „tych” ukochanych Nieboczów jedziemy.

Mimo ogromu prac związanych z budową swoich domów, wspaniali mieszkańcy Nieboczów, kolejny raz stanęli na wysokości zadania. Przygotowali korowód, który reprezentował ich „małą” ojczyznę w tradycyjnym Gminnym Korowodzie Dożynkowym.

ZDJĘCIA

06.08.2016r. na terenie „budowanych” Nieboczów odbył się Piknik Integracyjny pt. „Jak dobrze mieć Sąsiada”. Impreza miała na celu pogłębienie integracji mieszkańców Nieboczów z mieszkańcami Dąbrów, przysiółka sołectwa Syrynia. To był prawdziwy strzał w „10”. Ogromna frekwencja i wspaniała zabawa dosłownie dla wszystkich od juniora do seniora. Świetny program i pyszny poczęstunek przygotowane od „A” do „Z” przez wszystkie organizacje działające w Nieboczowach.

ZDJĘCIA